Tahle výmluva uznává, že aktuální možné (nebo skutečné) spektrum životních podmínek vlastně nesplňuje kritéria, podle kterých by její zastánce považoval plození dětí za „dobré“; mohl by ji ovšem vyřknout za předpokladu, že lidé budou nadále plodit děti (bez ohledu na jakékoliv etické obavy) až do momentu, kdy to spektrum dosáhne bodu, kdy by plození dětí bylo považováno za „dobré“ – tedy tím zastáncem výmluvy. Pokračujme s tímhle na mysli.
Zdá se, že tahle výmluva nepřipouští, že blahobyt (ať už je definován jakkoliv) je přínosem z toho důvodu, že je žádoucí vnímající bytostí v momentě, kdy ho prožívá. Dva klíčové předpoklady k tomu, aby byl blahobyt přínosem, jsou: 1) existující bytost a 2) aby ta bytost měla schopnost subjektivně vnímat. Není žádný centrální kosmologický terminál, kde je blahobyt shromažďován, procesován nebo počítán, je subjektivně vnímán každou jednotlivou vnímající bytostí. Takže pro koho je tenhle nárůst celkového blahobytu dobrý? Samozřejmě, že nárůst něčího blahobytu je dobrý pro něj samotného, ale neexistence (což je to, co je před tím, než je bytost stvořena) nesplňuje ani jeden z těchto předpokladů. Aby měl někdo prospěch z nárůstu blahobytu, musí už existovat, takže se zdá jako poněkud nesmyslný cíl vytvářet nové lidi, aby prožili něco, co budou potřebovat či chtít, jen až budou stvořeni. Bylo by to jako někoho stvořit, aby si mohl užívat šťastného důchodu – než existoval, netoužil po žádném důchodu, natož po šťastném. Tohle úsilí – stvořit nové vnímající bytosti, aby prožily blahobyt – se zdá obzvlášť pochybeným, když to úsilí může být využito ke zlepšení životů bytostí, které již existují (a doopravdy si ten nárůst své kvality života přejí).
Je vhodné poznamenat, že kdyby někdo upřímně věřil, že vytváření nových lidí, aby prožili blahobyt, je morálně dobré, tak by uznal, že investování velkého množství času, peněz a zdrojů do výchovy jednoho či několika vlastních biologických dětí je neefektivním způsobem, jak toho dosáhnout, a nese s sebou velké náklady obětované příležitosti. Namísto toho by určitě pracoval na ovlivnění ostatních, aby zplodili děti, a tedy zadal tuhle práci náročnou na zdroje lidem, kteří jsou ochotní děti plodit. Mohl by to dělat dobrovolnictvím a přispíváním efektivním pronatalistickým charitám, lobováním za pronatalistické zásady ve vládě, nebo dokonce založením své vlastní pronatalistické organizace angažované ve vzdělávání. To, že většina lidí, kteří používají tuhle výmluvu, tyhle věci dělat nebude – nebo je vůbec nezváží – ovšem naznačuje, že je to ve skutečnosti „altruistická“ zástěrka, aby uspokojili svou vlastní sobeckou touhu stvořit nového člověka.